Elektronik Hobbysta

Główna O nas Kontakt Projekty Timer NE555 ST6 Realizer Historia Linki

   

PROJEKTY ZAGRANICZNE

ALARMOWY SYGNALIZATOR AKUSTYCZNO – OPTYCZNY

Tadeusz LECH   chelt@interia.pl

Cyklem artykułów chciałbym przybliżyć czytelnikom tej strony zagadnienia związane z systemem alarmowym przez wykonanie kilku jego elementów.

Jako pierwszy element proponuję wykonanie sygnalizatora alarmowego, następnie włącznika centrali alarmowej fachowo zwanego manipulatorem lub szyfratorem i na końcu centrali alarmowej.

Sygnalizator akustyczno – optyczny wchodzi w skład każdego systemu alarmowego, którego zadaniem jest sygnalizowanie zaistniałego niebezpieczeństwa wykrytego przez czujniki, które podłączone są do centrali alarmowej. Może być montowany na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń.

Na rynku systemów alarmowych możemy kupić taki sygnalizator bez problemu. Jak wygląda sygnalizator alarmowy na pewno każdy widział. Widzi go też potencjalny złoczyńca i łatwo może go zasłonić lub zniszczyć. Jeżeli system alarmowy jest monitorowany (sygnał o alarmie jest przekazywany drogą radiową lub telefoniczną do centrum komputerowego, które podejmuje decyzję o interwencji) to pół biedy i tak ktoś zostanie powiadomiony o zaistniałym niebezpieczeństwie. Natomiast system alarmowy bez monitoringu szybko zostanie pozbawiony wskaźnika zaistniałego niebezpieczeństwa. Ja proponuję wykonanie sygnalizatora we własnym zakresie, co może przynieść większe korzyści niż montaż fabrycznego. Zaskoczenie jest najbardziej stresującą sytuacją i gdy złoczyńca nie spodziewa się zamontowanego alarmu, a nasz sygnalizator załączy się nie pozostanie mu nic innego jak szybka ucieczka.

Gdzie umieścimy nasz sygnalizator i w jakiej obudowie pozostawiam inwencji czytających tę stronę.

Jako ciekawostkę podam, że widziałem zamontowaną małą kamerę jako nos misia pluszowego.

SCHEMAT IDEOWY SYGNALIZATORA

 

OPIS UKŁADU

Schemat sygnalizatora jest bardzo prosty, ale spełnia podstawowe standardy. Wykonania jego mogą się

nawet początkujący.

Konektor DE służy do podłączenia obwodu antysabotażowego wszystkich elementów systemu alarmowego. Obwód antysabotażowy (TAMPER - szeregowe połączenie wszystkich mikro przełączników NC w systemie alarmowym) ma za zadanie cały czas kontrolować nienaruszalność obudów central alarmowych, sygnalizatorów, czujników bez względu na to czy centrala alarmowa czuwa, czy nie czuwa. Przerwanie tego obwodu powoduje zawsze alarm. W naszym sygnalizatorze mikro przełącznik montujemy tak, żeby po zamknięciu obudowy styki 5-6 były zwarte (NC – normalnie zwarte). Obwód antysabotażowy zostanie rozwarty, gdy obudowa zostanie otwarta.

 

Konektor A – służy do połączenia z wyjściem centrali alarmowej sterującym sygnalizatorem akustycznym. W naszym przypadku jest to syrenka alarmowa - Syr.

Konektor B – służy do połączenia z masą centrali alarmowej.

Konektor C – służy do połączenia z wyjściem centrali alarmowej sterującym sygnalizatorem optycznym.

Podłączając konektory A i C do plusa zasilania, a konektor B do minusa zasilania otrzymamy sterowanie sygnalizatora niezależne od centrali alarmowej.

Rozdzielenie sygnałów stosuje się po to, żeby sygnał akustyczny wyłączył się po określonym czasie – zwykle do 90 sekund – uciążliwość dla otoczenia, a optyczny z chwilą wyłączenia systemu przez właściciela.

W prostych centralach alarmowych może nie być oddzielnych wyjść na sygnalizację akustyczną i optyczną, wtedy konektory A i C trzeba połączyć ze sobą.

W sygnalizatorze optycznym jako generator impulsów sterujących tranzystorem T2 wykorzystałem tranzystor T1 włączony inwersyjnie .Zasadę pracy tak włączonego tranzystora opisywałem już wielokrotnie. Zastosowana żarówka 12V/5W daje bardzo silne błyski podobne do wyładowania w palniku lampy błyskowej. Dzieje się tak dlatego, że naładowany kondensator C1 gwałtownie rozładowuje się przez T1 wprowadzając T2 w maksymalne nasycenie. Impulsy te są krótkotrwałe i nie powodują uszkodzenia T2. Częstotliwość błysków żarówki regulujemy potencjometrem Pr. Dla zbyt małej wartości oporu Pr. żarówka Ż może świecić ciągle. Żarówkę możemy umieścić np. w osłonie plastikowej lampy kierunkowskazu samochodowego (Fiat 126. Żuk).

 

PŁYTAKA MONTAŻOWA – Skala 1:1

 

 

 

 

WYKAZ ELEMENTÓW

  1. Syr. – syrenka alarmowa, którą musimy niestety kupić w sklepie cena 15- 30 zł w zależności od rodzaju. Przy wykonaniu sygnalizatora jako wewnętrzny możemy zamiast syrenki zastosować buzzer oraz moje projekty sygnalizatorów akustycznych i brzęczka.
  2. Mikroprzełącznik do obwodu antysabotażowego.
  3. Żarówka 12V do 5 W do nabycia na każdej stacji paliw.
  4. Tranzystor T1 - BC 527, BC 107 lub inne, w których następuje lawinowe przebicie po włączeniu inwersyjnym. Należy tu pamiętać o zasilaniu takiego układu napięciem nie mniejszym niż 12V.
  5. Tranzystor T2 - BD 135, 137, 139 lub inny w zależności od mocy podłączonej żarówki i max. prądu kolektora T2.
  6. Kondensator C1 – 1000/10V
  7. Opornik 470 om i potencjometr montażowy 4k7
  8. Konektor DE, ABC.

 

Tadeusz LECH

chelt@interia.pl