Elektronik Hobbysta

Główna O nas Kontakt Projekty Timer NE555 ST6 Realizer Historia Linki

   

PROJEKTY ZAGRANICZNE

MIGAJĄCA DIODA LED

Tadeusz LECH   chelt@interia.pl

Układ elektryczny jest banalnie prosty i składa się z czterech elementów.

 

Rys. 1

Zasada działania:

Po podłączeniu do napięcia zasilania 12V zacznie płynąć prąd w obwodzie R1, C1. Napięcie na kondensatorze C1 będzie się zwiększać, aż do momentu przebicia złącza emiter - kolektor tranzystora T1. Gdy napięcie na C1 osiągnie wartość przebicia T1 to rozładuje się on przez diodę D1 dając w efekcie jej rozbłyśnięcie. Tranzystor T1 wejdzie w stan blokowania i kondensator ponownie zacznie się ładować, aż do ponownego rozbłyśnięcia diody. Cykl ten będzie się powtarzał. Dioda będzie migać z częstotliwością zależną od R1 lub C1.

Elementem wykonawczym tego układu jest tranzystor T1 włączony inwersyjnie tzn. emiter do plusa a kolektor do minusa. W typowym włączeniu tranzystora npn jest odwrotnie.

Nie wszystkie tranzystory włączone inwersyjnie będą się zachowywały tak jak T1, zależy to od technologii wykonania. Dla większości tranzystorów włączonych inwersyjnie napięcie przebicia zawiera się w przedziale 8 V do 9V. Tranzystor taki zachowuje się podobnie jak diak.

Układ przedstawiony na rysunku nr 1 można zastosować jako ekonomiczny wskaźnik działania wielu urządzeń dobierając odpowiednio R1 i C1.

Dla R1 – 2k i C1 – 1000uF dioda LED rozbłyskuje około 60 razy na minutę pobierając prąd około 2 mA. Przy odpowiednim dobraniu R1 i C1 uzyskuje się powolne rozjaśnianie diody LED.

 

Wykaz elementów:

R1 – 2k

C1 – 1000/10V

D1 – dowolna LED o podwyższonej jasności

T1 – np. BC 548. BC 107.