Elektronik Hobbysta

Główna O nas Kontakt Projekty Timer NE555 ST6 Realizer Historia Linki

   

PROJEKTY ZAGRANICZNE

SPRZĘGACZ TELEFONICZNY

Krzysztof Górski

Układ sprzęgacza telefonicznego pozwala na dostosowanie pojedynczego aparatu telefonicznego do współpracy z dwoma liniami telefonicznymi. Zastosowanie jednego aparatu do obsługi dwóch linii pozwala na zaoszczędzenie miejsca na biurku lub jeżeli nie posiadamy drugiego aparatu zastąpienie jego. W konstrukcji układu wykorzystano znany czytelnikom mikrokontroler ST62T20C sterujący pracą całego układu. Program na mikrokontroler został napisany przy pomocy znanego pakietu programowego ST6Realizer. Decydując się na wykonanie sprzęgacza musimy sobie zadawać sprawę że każde urządzenie telefoniczne podłączane do publicznej sieci telefonicznej powinno posiadać odpowiednią homologację. Co to jest homologacja?

HOMOLOGACJA – urzędowa próba prototypu na zgodność z obowiązującymi normami w danym kraju przed wydaniem zezwolenia na eksploatację.

Układ starałem się tak zaprojektować aby nie powodował zakłóceń w pracy centrali telefonicznej i spełniał podstawowe wymagania postawione przez Polską Normę.

Przed przystąpieniem do wykonania sprzęgacza powinniśmy zapoznać się z paroma ważnymi warunkami pracy urządzeń telefonicznych z centralami automatycznymi.

W przypadku kiedy aparat telefoniczny ma podniesiony mikrotelefon powinien pracować bez zakłóceń przy poborze prądu stałego z linii abonenckiej w zakresie od 17mA do 70mA. Przy odłożonym mikrotelefonie pobór prądu z linii nie powinien przekraczać 0,4mA. Aparat telefoniczny powinien być przystosowany do zasilania napięciem : 48V lub 60V. Działanie aparatu powinno odbywać się niezależnie od biegunowości linii abonenckiej a rezystancja aparatu dla prądu stałego w stanie rozmowy powinna wynosić maksymalnie 600om . Spadek napięcia na aparacie nie powinien przekraczać 8V. Pasmo częstotliwości przenoszonych od 300Hz do 3400Hz. Układ wywoławczy (dzwonek) powinien działać poprawnie przy sygnale o napięciu od 40V do 90V i częstotliwości 25Hz i 50Hz. Układ nie powinien zadziałać przy napięciu niższym niż 16V. Dokładny opis wymagań technicznych zawarty jest w Polskiej Normie PN-92 T-83000: “Aparaty telefoniczne elektroniczne ogólnego przeznaczenia dla analogowych łączy abonenckich”. Używając aparatów i urządzeń telefonicznych homologowanych mamy gwarancję pewniejszych połączeń bez zakłóceń.

pobierz plik pdf

pobierz plik sch; pcb oraz hex dla ST62T20